Hodiny v angličtině

vyjádřením hodin v angličtině se setkáte snad v každém testu z angličtiny.

Pojďme si tedy podívat na základní pravidla pro vyjadřování času zopakovat v tomto článku.

Podíváme se na následující věci:

• vyjádřejní hodin v angličtině,
  • rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou,
  • věci, ve kterých studenti často chybují,
  • potřebné fráze a slovíčka související s časem.
hodiny v angličtině

Když chceme zjistit, kolik je hodin

Pokud se v angličtině chceme zeptat na čas, nejčastěji použijeme tuto větu:

What´s the time, please?Kolik je hodin?

Je … hodin

Jak odpovědět na otázku? Je to jednoduché, stačí si zapamatovat následující frázi: „It´s … o´clock.“

It´s three o´clock.Jsou 3 hodiny.

Vyjádření hodin v angličtině

1.     Celá hodina

Chceme-li vyjádřit celé hodiny, použijeme výraz o´clock, právě tak jak jsme si ukázali výše.

It´s two o´clock.Jsou dvě hodiny.

Pozor na častou chybu!

Výraz hour (tedy hodina) vyjadřuje trvání určité činnosti.

She wasn’t supposed to eat for 8 hours before the operation.Před operací neměla 8 hodin jíst.

Nikdy nepoužíváme slovo hours pro určení časuIt’s ten hours. V tomto případě vždy používáme o´clock. It’s ten o´clock.

2.     Půl, čtvrt a tak dále (past / to)

• Past vyjadřuje počet minut, které ukazuje velká ručička od celé do půl.
Quarter past elevenČtvrt na dvanáct
Half past eightPůl deváté
Ten past nineDeset minut po deváté
  • To vyjadřuje počet minut, které zbývají od půl do celé.
Quarter to elevenTřičtvrtě na jedenáct
Ten to nineOsm hodin padesát minut
Twenty to eightSedm hodin čtyřicet minut
hodiny v angličtině

AM a PM – kdy co použít

V angličtině se většinou čas úvádí ve 12hodinovém formátu.

Liší se tedy 7 hodin ráno a 7 hodin večer.

7 a.m.Sedm hodin ráno / dopoledne.
7 p.m.Sedm hodin odpoledne / večer.

Rozdíl mezi AM a PM najdete podrobněji popsaný například v tomto článku.

Hodiny v angličtině: digitální vyjádření času

Digitální vyjádření není v angličtině až tak rozšířené. Přesto si tu ukážeme, jak číst i tuto formu zápisu.

V případě, že chceme čas vyjádřit digitálně, tak pouze přečteme číslovky, které jsou před dvojtečkou a za ní.

seven thirty07:30
five twenty-six05:26

Pro upřesnění části dne můžeme použít zkratky a.m. nebo p.m.

Britská vs. americká angličtina

• Vyjádření hodin pomocí „past“ a „to“ je běžné jak v britské, tak i v americké angličtině.
  • Američané připouští také výrazy „after“ a „till“ případně „before“ (It’s five after two.)
  • Vyjádření času v digitální podobě není v americké hovorové angličtině výjimkou.

Další rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou se dozvíte v našem starším článku.

Hodiny v angličtině – důležitá slovní zásoba

afternoonodpoledne
clock hodiny
evening          večer
hourhodina
midnightpůlnoc
minute minuta
morningráno
noonpoledne
o’clockhodin
on timena čas
secondsekunda

Autor článku:

<h3>Anna Landsmannova</h3>

Anna Landsmannova

Anna Landsmannová vystudovala filologii na FF UK. Celkem ovládá 4 jazyky - češtinu, angličtinu, španělštinu a korejštinu. Své teoretické i praktické znalosti cizích jazyků využívá při psaní edukativních článků.