Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Ekonomická angličtina

Presto akademie

Ať už podnikáte se zahraničními klienty či dodavateli, ucházíte se o místo v nadnárodní firmě v oblasti finančnictví, obchodu či pojišťovnictví, nebo jste studentem ekonomického oboru, bez znalostí ekonomické angličtiny se pravděpodobně neobejdete. Zajímá vás, čím je ekonomická angličtina specifická a jak se ji správně naučit? Přečtěte si celý článek.

ekonomická angličtina

Co je ekonomická angličtina?

Ekonomická angličtina označuje specifickou terminologii z oblastí jako podniková ekonomika, hospodářství, finance, burzy, akciové trhy a obchodování s cennými papíry, pojišťovnictví a obecná ekonomie. Znalosti ekonomické angličtiny využívá každý, kdo podniká, pracuje ve financích nebo při své pracovní komunikaci používá obchodní angličtinu, případně studenti, kteří se na některou z těchto profesí připravují.

Proč se učit ekonomickou angličtinu?

Ovládat slovní zásoba v oboru, ve kterém se pohybujete, není jen známkou vyššího vzdělání. Je to také nezbytný nástroj pro úspěšnou komunikaci. Pokud jde o ekonomii, je důležité znát správný anglický žargon pro vaši práci.

Nejen, že tím zdůrazníte vaši technickou odbornost, ale také ukážete, že jste opravdu oddaní své práci. Vaše znalosti specifické slovní zásoby jsou navíc známkou toho, že máte smysl pro detail a že jste si vědomi jemných významových nuancí v různých konceptech a definicích.

Dobrá slovní zásoba vašeho oboru je pro vaše kolegy i nadřízené signálem, že se na vás mohou spolehnout, ať už jde o vyjednávání s klientem nebo vypracování obtížného návrhu. Zkrátka zvyšuje vaši šanci získat a udržet si dobrou práci.

Vyjadřování v ekonomické angličtině

Jako znalec v oborou ekonomie je důležité, abyste se vnímali jako profesionál. Abyste takovým profesionálem skutečně byli, potřebujete tak znít a jednat. Musíte tedy být v komunikaci přesní a dobře artikulovat.

To například znamená vyhýbat se obecným výrazům jako „někteří (some)“, „nedávno (recently)“ a „v posledních několika letech (in the last few years)“ a místo toho uvádět přesnější informace. Jasná a vhodná slovní zásoba, kterou použijete ve své praxi, je zásadní pro zajištění, že kolegové či klienti vaše nápady snadno pochopí.

Jak zlepšovat slovní zásobu ekonomické angličtiny?

Jedním ze způsobů, jak si zlepšit slovní zásobu ekonomické angličtiny, je přihlásit do jazykových kurzů specializovaných v tomto oboru, případně do online kurzů. Kromě toho se můžete podívat na další seznamy slovní zásoby ekonomické angličtiny, které nabízejí zahraniční stránky jako například the Guardian nebo FluentU,kde najdete kromě slovní zásoby také různá videa v podobě rozhovorů, zpráv apod.

Udělejte si také pravidelně čas na čtení anglicky psaných obchodních a ekonomických novin a časopisů, mezi než patří například the Economist, CNBC či Wall Street Journal, nebo také sledování zahraničního televizního zpravodajství zaměřeného na ekonomiku. Kromě uvedených tipů by také ve vaší knihovně neměl chybět slovník pojmů z ekonomické angličtiny.

Ekonomická angličtina: základní slovní zásoba

Níže v tabulce naleznete 24 anglických ekonomických termínů, které by měl znát každý anglicky hovořící ekonom. Tyto výrazy vám pomohou ve vaší každodenní práci nebo zlepší vaše vyhlídky na nalezení nového zaměstnání. Tabulka obsahuje české ekvivalenty termínů a také příklad užití v praxi.

Anglický termínČeský ekvivalentPříklad
AccountsÚčtySheila needs to check her accounts to see if she can afford the new house.
Balance SheetÚčetní bilance (rozvaha)One look at the balance sheet told Arjun that the company wasn’t worth investing in.
Capital Gains Tax (CGT)Daně z kapitálových výnosůBefore you sell off the old farmhouse, keep in mind the capital gains tax that you’ll have to pay.
DeflationDeflace (opak inflace)The recent deflation, brought on by government policies, decreased the prices, but the wages went down as well.
Earnings Per Share (EPS)Zisk na akciiMark’s team decided to join the company because of the company’s increasing earnings per share.
Financial Year, or Fiscal YearFiskální rokThe next fiscal year will begin in October 2017 and go until September 2018.
Golden RuleZlaté pravidloConsidering the dismal state of the economy, the citizens are convinced that the government hasn’t followed the golden rule.
Half Year conventionPůlroční konvenceWe need to follow the half year convention to calculate the company’s annual taxes.
Income TaxDaň z příjmuThe loopholes in the taxation system helped the wealthy oil company owner escape millions of dollars in income tax, without technically violating the law.
Joint AccountSpolečný účetTired of sharing joint accounts with her ex-husband, Nina opened a new bank account just for herself long before the divorce was finalized.
Keynesian EconomicsKeynesiánská ekonomieWhile studying the history of how economics developed as a discipline, make sure you learn about Keynesian Economics as well.
Liquid AssetLikvidní aktivaHe insisted that I need to have enough liquid assets to qualify for a home loan.
Net Asset Value (NAV)Čistá hodnota aktivA mutual fund’s net asset value will tell you if your investment is worth it.
Pay As You Earn (PAYE)Plať, jak vydělávášI thought the PAYE system would cut down on my earnings, but it has actually made my life easier.
QuotaKvótaThe new reform in the import quota is a great help for domestic suppliers.
Real Interest RateSkutečná úroková sazbaThe bank’s new interest rate is 5.5% but with the rate of inflation currently at 2%, the real interest rate is only 3.5%.
ShareholderAkcionářJames recently became a shareholder in a major corporation.
Tax HavenDaňový rájJimmy wanted to know more about offshore accounts so I told him to research tax havens.
Unit TrustPodílový fondIf you’re a first time investor, consider partnering with a unit trust.
Value-added Tax (VAT)Daň z přidané hodnoty (DPH)Before going to a fancy restaurants, check their VAT rates unless you want to be surprised by the bill.
White KnightBílý rytířPatrick Soon-Shiong is considered a white knight for investing in Tribune Publishing, which would have otherwise been taken over by Gannett Co.
X-EfficiencyX-NeefektivnostJohn’s company, being a small one, is unable to compete with the major firms. The workers know this, which is why they don’t work as hard—no wonder their x-efficiency fails.
YieldVýnosWhat’s the minimum yield you expect from this investment?
Zombie FundsUzavřené fondyJoe’s life insurance company is nothing more than a zombie fund, so it’s better stay away from it.

Pin It on Pinterest

Share This