Jak se naučit španělsky (snadno a rychle)

Španělština se řadí mezi nejužívanější jazyky světa. Není pouze úředním jazykem ve Španělsku, španělsky se hovoří i v Mexiku, ve většině států Latinské Ameriky a ve Spojených státech.

Co ale tento románský jazyk obnáší, pokud se jej rozhodnete učit? Je to hračka? Nebo je to ještě větší problém, než se vyznat ve španělské vesnici?

My tu nejsme od toho, abychom vám řekli, zda je jednodušší jazyk nebo orientace, v tomto článku se ovšem můžete dozvědět:

• proč se vůbec učit španělsky,
  • co španělština obnáší,
  • jak se naučit španělsky.

Kromě toho jsme si pro vás připravili tabulku základních španělských frází a slovíček.

Jak se naučit španělsky

Proč se vůbec učit španělsky

Snad při učení každého jazyka nebo dovednosti většině z nás vyvstane v hlavě ona zásadní otázka proč. Proč si tohle dělám? Je to skutečně nutné? Neobešlo by se to bez toho? Co mi to přinese? Přinese mi to vůbec něco?

Důvody pro učení se pochopitelně různí, můžeme vám ovšem říct, že znalost každého dalšího jazyka se zkrátka vyplatí, obzvláště v případě, kdy se jedná o jazyky světové, kterými se domluvíte v mnoha oblastech. Nikdy nevíte, kdy se taková znalost může hodit. Minimálně základy španělštiny oceníte při cestování po Jižní Americe.

Něco málo o španělštině

Španělština je jazyk románský a podobně jako další jazyky z této větve (např. italština) se vyvinula z latiny.

Vzhledem k rozšíření tohoto jazyka asi nebude žádným překvapením, že má španělština poměrně výrazné množství dialektů.

Nejvíce jich je v Americe, kde se jednotlivá nářečí víceméně odvíjí od dané země. Několik dalších jich je i v Africe či Evropě (i samotné Španělsko má dialektů pochopitelně více).

Rozdíly mohou být více či méně výrazné – tak to ale chodí u většiny jazyků, je proto asi nejlepší naučit se obecné základy a dále se dle místa pobytu případně naučit místní specifika.

1. Grafická podoba jazyka

Dobrou zprávou je, že k zápisu španělštiny se užívá latinka, není tedy potřeba se učit zcela jiný grafický systém jako např. u čínštiny či ruštiny.

Abeceda tak víceméně obsahuje znaky, na které jsme zvyklí (jen občas s odlišnou výslovností), a pár speciálních znaků – ñ nebo spřežky ch, ll a qu.

2. Výslovnost

Španělština mnohé potěší i svou výslovností, která je pro nás oproti jiným jazykům vcelku snadná. Vedle francouzštiny či angličtiny je to vlastně hračka, jelikož španělština se víceméně vyslovuje tak, jak se píše.

Přesto má i tento jazyk ve výslovnosti některá specifika:

• j čteme jako ch,
  • h se nečte,
  • ll se čte jako j,
  • x se vyslovuje jako k nebo ch.

3. Gramatika

Rozdíly oproti češtině a některým dalším vám možná známým jazykům lze pozorovat už při učení základní gramatiky. Španělština totiž nerozeznává tři rody, ale dvamužský a ženský.

Tento fakt může na první pohled podporovat onen u nás známý mýtus, že španělština je jednoduchý jazyk.

Nenechte se ale mýlit, při učení snad každého jazyka přijdete na to, že žádný nakonec není úplně jednoduchý. Přesto má španělština určité atributy, které ji činí zvládnutelnými, a to:

• již zmiňované dvě osoby – ačkoli to pro někoho vzhledem ke zvyku nakonec může být spíše problém,
  • vcelku snadná výslovnost,
  • lze se víceméně domluvit i při znalosti základů,
  • i vzhledem k původu z latiny vám možná bude řada slovíček povědomá – některá např. připomínají kouzla z Harryho Pottera.

Složitá je ovšem španělština mimo jiné v tom, že:

• používá celkem 3 slovesa být, která mají každé vlastní význam – ser, estar, hay,
  • na rozdíl od angličtiny rozlišuje pády, přičemž v akuzativu je třeba rozlišit životné/neživotné jméno a případně přidat předložku a,
  • při časování sloves dochází ke změně kmenové samohlásky,
  • má poměrně bohatý slovesný systém.

Jak se naučit španělsky?

Ať už je jazyk jednoduchý či složitý, vždy se jeho učení odvíjí zejména od metody, kterou zvolíte – vyberete-li si správný způsob učení, máte mnohem vyšší šanci naučit se i složitý jazyk. Jaké existují možnosti pro španělštinu?

V první fázi si ji pochopitelně můžete vybrat jako cizí jazyk ve škole. Je ovšem pravda, že navzdory možnosti maturitní zkoušky i z tohoto jazyka, se španělština na našich školách nevyučuje v takové míře jako angličtina, němčina či francouzština. Navíc se tyto jazyky zpravidla potřebujeme učit spíše až v čase, kdy máme školu za sebou.

Spoustě lidí ovšem vyhovuje, když je k učení vede i někdo další, případně si chtějí procvičit i konverzaci či se zaměřit na konkrétní jev s někým, kdo tomu skutečně rozumí. Pak je dobré zvážit jazykovou školu, např. u nás poskytujeme individuální kurzy různého zaměření i délky, navíc také můžete studovat španělštinu online.

Pokoušíte-li se to zvládnout sami, můžeme vás mimo učebnice pro samouky (pokud vás zajímá především gramatika) odkázat především na různé internetové stránky a aplikace (Duolingo), dále pak na literaturu či filmy ve španělštině.

V poslední době vychází nespočet seriálů ve španělštině (La casa de papel, Vis a vis, Narcos), určitě tedy není úplně od věci zkusit i ty – učení jazyka vám při sledování seriálu půjde vyloženě nenuceně.

My vám mimo naše výše zmíněné kurzy můžeme mírně napomoci i následující tabulkou se základními španělskými frázemi.

Ahoj.Hola.
Dobrý den.Buenos días.
Prosím.Por favor.
Děkuji.Gracias.
Jak se máš?Cómo estás?
Nashledanou.Adiós.
Jmenuji se…Me llamo…
Těší mě.Mucho gusto.
Kolik to stojí?Cuánto cuesta?
Účet, prosím.La cuenta, por favor.
Promiňte, nerozumím.Disculpe, no entiendo.
Kde je…?Dónde está…?
Kolik je hodin?Qué hora es?
PomocSocorro
Nemám penízeNo tengo dinero.
NeNo.
AnoSi.
Muž / ŽenaHombre / Mujer
Jsem z České republiky.Soy de la Repùblica Checa.
Ticho.Silencio.

Zbytek toho, jak se naučit španělsky, už je jen a jen na vás. Především vy si musíte vybrat správný způsob učení a věnovat španělštině dostatečné úsilí. Učitelé vám pochopitelně mohou pomoci, ale vy musíte chtít.

Kam dál?

Další články ze série o studiu cizích jazyků najdete vypsané tady.