Odborná angličtina

Odborná angličtina se od běžné angličtiny liší především prostředím, ve kterém se používá, a specifickou slovní zásobou v závislosti na odlišných profesích. Zajímá vás, co obnáší znalosti odborné angličtiny?

Čím se vyznačuje odborná angličtina?

Základy angličtiny důležité pro mluvení, psaní, čtení a porozumění jsou stejné jak pro běžnou, tak pro odbornou angličtinu, rozdíl ovšem spočívá ve slovní zásobě a tématu konverzace.

Obecně odborná angličtina, neboli „professional english“, je zaměřena na jasnou komunikaci v pracovním prostředí se spolupracovníky, zákazníky a kýmkoli v pracovním prostředí.

Odborná angličtina je ovšem pouze univerzální kategorie, která se dále specifikuje dle odlišných profesí. V rámci jednotlivých oborů je také možné složit mezinárodní jazykový certifikát. Konkrétně se jedná o následující zkoušky:

• Business English Certificate (BEC) – mezinárodní certifikát z obchodní angličtiny
  • International Legal English Certificate (ILEC) – mezinárodní zkouška z právní angličtiny
  • The International Certificate in Financial English (ICFE) – mezinárodní zkouška z finanční angličtiny
  • V pracovním prostředí je také populární zkouška TOEIC® – více o ní se dozvítezde.

Co obnáší znalosti odborné angličtiny?

Mít znalosti odborné angličtiny znamená ovládat jazyk, kterým se dokážete zapojit do pracovního jednání, telefonovat, posílat emaily a jednoduše komunikovat s vašimi kolegy či klienty. Na úrovni tohoto jazyka byste měli vědět, jak se vyjadřovat o oblasti odborných znalostí vaší společnosti v angličtině. Jinými slovy, pokud pracujete například v právnické společnosti, možná budete muset mluvit o právu v angličtině. Většina mezinárodních firem zajišťuje pro své zaměstnance firemní kurzy angličtiny, aby zajistila dostatečnou jazykovou vybavenost svých zaměstnanců.

Jak se učit odbornou angličtinu?

Kurzy obecné odborné angličtiny pokrývají základní myšlenky, témata a slovní zásobu, které budete potřebovat znát v jakémkoli obchodním prostředí. Nicméně v závislosti na tom, kde pracujete, nebo kde chcete pracovat, se kromě obecné obchodní angličtiny budete potřebovat naučit i specializovanou slovní zásobu pro váš obor. Proto byste měli navštěvovat kurzy, které tuto možnost poskytují.

Zkuste rovněž využít čas mimo lekce k učení se odborné angličtiny, která je relevantní pro váš obor. Můžete například číst zprávy z oblasti vaší profese, což vám pomůže lépe se vpravit do praxe. V tomto směru vám práci usnadní i používání RSS kanálu na webových stránkách. RSS kanál vám umožní sledovat nejnovější zprávy z různých webů pohodlně na jednom místě.

Využijte digitálních možností

Studenti cizích jazyků mají v dnešní době spoustu práce s učením zjednodušenou nejen díky dostupnosti zahraničních článků na internetu, ale také videí. To znamená, že na internetu můžete využít nepřeberné množství audiovizuálního obsahu, které vám pomůže naučit se výrazy z odborné angličtiny.

Prvním krokem může být to, že jednoduše zadáte na Youtube výraz „odborná angličtina (professional english)“ nebo ještě lépe použijete pojem specifikující váš obor, tedy např. „financial english“, a zjistíte, co je k dispozici a co vám je sympatické.

Kombinujte běžnou a odbornou angličtinu

I když se učíte odbornou angličtinu, stále se můžete zlepšovat i v běžné angličtině. Nemusíte se je ani učit zcela odděleně. Zkuste to současně. Pokud se budete vzdělávat v angličtině ve dvojicích, můžete spojit neformální věty angličtiny a slovní zásobu s její odbornou verzí. Pokud se například učíte výrazy související s nakupováním, můžete se také naučit slova související s obchodními výdaji.

Účtenka (receipt) se v obchodním světě nazývá faktura (invoice). Obchod (store), ve kterém jste si právě zakoupili kalhoty, je maloobchodník (retail), který kalhoty ve velkém nakupuje od velkoobchodníka (wholesaler). Chtěli jste si koupit více věcí, ale na bankovním účtu máte nízký zůstatek (low balance). Pokud byste byli na obchodní cestě za nákupy (business-related shopping trip), nazvali byste svůj nízký zůstatek malým rozpočtem (small budget). Inspirací pro vás může být také následující video:

Základní výrazy, které využijete na pracovišti

V následující tabulce se můžete inspirovat výrazy, které uplatníte na pracovišti nehledě na to, v jakém oboru pracujete. Stačí pozměnit pár slovíček a rázem budete na druhé působit jako profesionál. V tabulce naleznete běžný výraz, odborný ekvivalent a také příklad užití.

Běžná angličtinaOdborná angličtinaPříklad
OKCertainlyNo problem, I can certainly do that for you.
ChangeModifyCould you modify the timeline of the project?
GoalsObjectivesThe objectives of our training today are as follows
GuessImagineI imagine this idea will work!
Think about itConsiderWill you consider changing the format of this report?
HappenAriseThankfully, no complications have arisen.
ResultsRamificationsIf we modify the timeline now, the ramifications could be severe.
OpinionPerspective/consensusWhat’s your perspective on this matter?
EasyStraightforwardThis is a pretty straightforward task.
LikeSuch as / for instance / for exampleLet’s modify the colors in this design. For instance, more green and blue.
GiveProvideCould you provide us with a copy of the sales report?
GetRecieveDid you receive the customer complaint form?
ComeAttendI am sorry but I cannot attend this week’s meeting.
HelpAssistI need you to assist the customer with his laptop.