Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor – česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Připravili jsme ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor slovníček pro běžné životní situace. Najdete ho tady. // Ми підготували для вас ukrajinska vlajka vektor - česká vlajka vektor словник слів і фраз найтиповіших життєвих ситуацій.

Jak se naučit francouzsky?

Presto akademie

Máte pocit, že v dnešní době existuje tolik způsobů, jak se naučit francouzsky, ale nevíte, který je pro vás ten pravý nebo jak začít? V tomto článku vás provedeme jednotlivými možnostmi výuky, které by vám mohly pomoci udělat si v tom jasno.

V tomto článku se dočtete

 • Jak se naučit francouzsky efektivně
 • Kurz francouzštiny
 • Jazykové online kurzy
 • Francouzské učebnice
 • Mobilní aplikace pro výuku francouzštiny
 • Knížky ve francouzštině a francouzské pohádky
 • Jak navázat přímý kontakt s francouzštinou
Jak se naučit francouzsky?

Jak se naučit francouzsky efektivně?

Nejefektivnějším způsobem, jak se opravdu dobře naučit francouzský jazyk, je zabalit kufr a odletět alespoň na rok do Francie nebo jiné frankofonní země. Ale protože tuto možnost nemá každý, ať už kvůli jiným povinnostem nebo finančním možnostem, existuje i mnoho dalších cest, jak si tento románský jazyk osvojit.

Na výběr je celá škála typů výuky a záleží jen na vás, který vám bude nejlépe vyhovovat. Koneckonců můžete vyzkoušet všechny a postupně je mezi sebou kombinovat. Nabídka je pestrá: od klasických kurzů francouzštiny, přes online kurzy a učebnice pro samouky až k mobilním aplikacím, knihám a filmům.

Samostudium francouzštiny není pro každého, jelikož vyžaduje velkou dávku úsilí a motivace. Proto si dobře rozmyslete, zda pro vás bude vhodnější výuka s lektorem nebo se zvládnete učit svépomocí.

Kurz francouzštiny

Kurz francouzštiny je nepochybně nejlepším způsobem, jak se naučit tento jazyk plný výslovnostních a gramaticko-syntaktických nástrah. Klasický jazykový kurz má hned několik výhod. V první řadě je to ten, že vás profesionální lektor seznámí s jazykem od samého základu jednoduchým a efektivním způsobem, abyste hned na začátku nebyli zahlceni informacemi.

Dále vám obstará nebo doporučí materiály potřebné k výuce a krok po kroku vás bude provázet jednotlivými lekcemi, průběžně korigovat chyby v jazyce, kterých se dopustíte. A nejenže vám sdělí správné řešení, ale také vysvětlí, proč tomu tak je. Při individuální výuce francouzštiny se vám navíc dostane osobního přístupu. Tím pádem se vám nestane, že byste zaostávali nebo naopak byli napřed.

Stěžejním aspektem tohoto libozvučného jazyka je právě jeho výslovnost, kterou je důležité se naučit správně již v začátcích, protože se při špatných návycích velmi těžko přeučuje. K tomu je osobní kontakt také velmi přínosný.

A v neposlední řadě je dobré zmínit motivaci v podobě finanční investice. Protože jazykové kurzy nejsou zdarma, peníze vložené do jazykového kurzu vásbudou nejspíš dostatečně motivovat, abyste s výukou pokračovali i v případě, že to budete chtít po několika lekcích vzdát.

Jazykové online kurzy

Protože ne každý má dostatek času na to, aby pravidelně docházel na kurz francouzštiny, nabízí se spousta dalších možností, jak studovat francouzštinu z pohodlí domova. První alternativou, která se místo docházení na kurz nabízí, je jazykový online kurz.

Přestože i za tuto formu studia také obvykle zaplatíte nemalou částku, ušetří vám spoustu času a navíc si můžete lekce rozvrhnout dle vašich možností. Pak už je jen na vás, zda se rozhodnete pro online kurz přímo s lektorem, nebo si zaplatíte kurzy již předem připravené.

Francouzské učebnice

Většina studentů se od samého začátku soustředí na práci s textovými materiály v učebnicích, kde si procvičují gramatiku a učí se nová slovíčka. To je sice nezbytnou součástí samostudia, ale nesmíte zapomínat, že francouzština je jazyk, ve kterém klíčovou roli hraje výslovnost.

Pokud se chcete naučit francouzsky úplně sami, nebudou vám stačit jen učebnice, ale budou muset vstoupit do hry také audio materiály a to nejlépe už od první lekce. Učebnic francouzštiny je dnes na trhu celá řada, ale určitě bude vhodné sáhnout přímo po té, která je určena pro samouky.

V současné době tyto učebnice často poskytují doprovodné mp3 nahrávky, které si můžete při nákupu učebnice stáhnout online. Vždy si tedy před nákupem ověřte, zda učebnice tuto možnost nabízí.

Starší knížky z druhé ruky audio nahrávky často neposkytují. V tomto případě se tedy vyplatí si připlatit. Velmi oblíbenou učebnicí je například „Francouzština (nejen) pro samouky“, od autorů M. Pravda a M. Pravdová.

Mobilní aplikace pro výuku francouzštiny

Mobilní aplikace je skvělým pomocníkem při studiu nejen francouzštiny, ale jakéhokoli jazyka. Pokud vám například činí problém učení se nových slovíček, můžete si v aplikaci na každý den nastavit určitou dávku slovní zásoby, kterou si budete osvojovat. Potřebujete-li se více věnovat gramatice, můžete se zaměřit zase na tuto oblast.

Mezi aplikace, které jsou velmi oblíbené k učení se slovíček a gramatiky, patří například Duolingo, Mondly či Quizlet. Poslední z těchto aplikací dokonce umožňuje vkládání vlastních slovíček a vytváření kartiček, se kterými můžete hrát různé hry. A protože nemálo studentů zápolí s časováním sloves, možná i vy oceníte aplikaci Le conjugeur, která byla navržena právě za tímto účelem.

Pokud jste nadšenci do hudby a baví vás doplňovat slovíčka do písniček, pak pro vás nejspíš bude zajímavá aplikace Lyrics training. V tomto programu si můžete pouštět francouzské písničky, jejichž součástí jsou cvičení na doplňování slovní zásoby.

Pro pokročilejší studenty, kteří už dokážou chytat některá slovíčka ve větách, může být přívětivá aplikace Podcast addict, kde naleznete podcasty vztahující se nejrůznějším tématům, a to nejen ve francouzštině. A pokud chcete poznat francouzský jazyk i se vším, co k němu patří, neměli byste opomenout získávání znalostí francouzských reálií. K tomu vám může posloužit aplikace s názvem Français authentique.

Knihy ve francouzštině a francouzské pohádky

Protože četba beletristické literatury vyžaduje poměrně dobrou znalost jazyka, sáhnout po knize od vašeho oblíbeného autora by vás mohlo od jazyka snadno odradit. Proto raději zpočátku zvolte zjednodušeně psané knihy nebo klidně dvojjazyčné. Jednou z nich je například Chrám Matky Boží v Paříži od Lucie Konvičkové (úroveň A1/A2).

Ve vašem výběru se mohou objevit například i pohádky pro děti, které jsou psané jednoduchým způsobem a umožní vám snáze porozumět obsahu. Mezi zjednodušeně psané knížky ve francouzštině na úrovni A2patří například tyto:

 • Un été à Paris – Lectures progressives FLE
 • Le monstre du Poitou – Lectures progressives FLE
 • Sous les falaises de craie – Lectures progressives FLE
 • Coeur de Pirate – Karanfilovic Nathalie, Skinazy Cyril

Pro pokročilejší studenty na úrovni B1, jsou vhodné například tyto knihy:

 • Tout au bout de mes rèves – Lectures progressives FLE
 • Dans l’œil du cyclone – Lectures progressives FLE
 • Danger à Lyon – Lectures progressives FLE

Dalšími fantasy knihami a pohádkami, po kterých můžete sáhnou, patří následující:

 • Fables – Jean de la Fontaine
 • České pohádky / Contes tchèques – Eva Mrázková (francouzsko české vydání)
 • Deux ans de vacances – Jules Verne
 • Le Petit Nicolas – Jean-Jacques Sempé
 • Le Petit prince – Antoine de Saint-Exupéry
 • Tartarin de Tarascon – Alphonse Daudet
 • Alice au pays des merveilles – Caroll Lewis
 • Vinght Mille Lieues sous les mers – Jules Verne

Jak navázat přímý kontakt s francouzštinou?

Abyste se přiblížili živému jazyku a výrazům, které se mezi mluvčími v praxi běžně používají, neměly byste opomenout ani francouzské filmy. Ty si zpočátku můžete pouštět s českými titulky a postupem času je vyměnit za francouzské.

Francouzská kinematografie doslova oplývá originálními komediemi, které jsou plné neotřelého humoru, ale i klasickými filmy. Jistě znáte nemálo slavných herců a hereček, kteří se podíleli na proslavení francouzských filmů po celém světě. Mezi ně patří například Louise de Founese, Jean Reno, Gérad Depardieu, Jean Paul Belmondo, Audrey Tatou a mnoho dalších.

Nebojte se také probádat Youtube videa francouzských mluvčích, kteří vás mohou provést jazykem jako takovým, nebo vás mohou seznámit s francouzskými reáliemi. Obsahu na této streamovací službě se dnes nachází celá řada, stačí jen zadat pojem, který vás zajímá, a hledat obsah, který vám bude blízký a sym

Pin It on Pinterest

Share This